Komiksy

Komiksové počátky

Své první komiksy jsem nakreslil v období, kdy jsem docházel na základní školu. Četl jsem tehdy Čtyřlístky a napadlo mě, že bych chtěl také tvořit vlastní seriál. Některé postavičky jsem si vypůjčil z videoher. Tehdy jsem ještě neuměl moc dobře kreslit, ale bavilo mě to, tak jsem nepřestával. Rex tehdy ještě ani neměl jméno. Byl to prostě "Pejsek".

Ukázky naleznete na původním webu:

Staré komiksy

Když jsem se naučil trochu lépe kreslit, rozhodl jsem se, že začnu nanovo. Hlavního hrdinu jsem konečně pojmenoval. Tato krátká komiksová série však stále obsahuje postavy, které jsem si vypůjčil z videoher, proto jsem jí brzy zavrhl.

Ukázky naleznete na původním webu:

Nejnovější komiksy

Na střední škole jsem pochopil, že bych si měl raději vymyslet postavičky vlastní, pro případ, že bych chtěl příběh někdy publikovat. Vznikli tak Šaryk, Dračoun a Kiki. Z toho důvodu jsem se rozhodl, že opět začnu nanovo.

Ukázky naleznete níže na této stránce...

Moje vize:

Rád bych svým příběhem lehce přispíval k protidrogové prevenci u dětí a rád bych v něm čas od času poukázal na ryzika spojená s návykovými látkami. Také bych se rád lehce dotkl problematiky domácího násilí (prostřednictvím Rexových matných vzpomínek na nevlastního otce), která s tím může často úzce souviset. Také chci v příběhu zdůraznit důležitost charakterových vlastností, jako je například odvaha, přátelství, spolehlivost, trpělivost apod. Tyto vlastnosti jsou v příběhu klíčové pro získávání dočasných nadpřirozených schopností hlavních hrdinů.

Rexovi první přátelé

Rex na základní škole neměl přátele. Procházel tam šikanou. Vše se ale změnilo v den, kdy potkal Dračouna se Šarykem. Zdá se, že někdo jejich setkání dopředu naplánoval. Dostali totiž velmi podezřelé pozvánky.


Moje vlastní zhodnocení po letech:

Dnes na mě první kapitola působí hrozně naivně. Měl jsem tehdy trochu problém vymyslet začátek a to, jak a proč se vlastně Rex s ostatními seznámili. 

Rex si na začátku v podstatě ztěžuje, že se s ním nikdo nebaví, přitom se kvůli jednomu nevinnému vtipu svého spolužáka skunka uráží, načež skunkovi profesor Liška hned vyhrožuje trestem. Pak si začne i profesor ztěžovat, že je pro každého jen starý blázen. Hned při první příležitosti, kdy se Rexe "záporáci" snaží v podstatě jen oslovit, v nich hlavní hrdina vidí hrozbu a okamžitě je slovně napadá. Následně využije nejhloupějšího z nich a vytratí se. Proto se už ani nedivím, že ho poté "záporáci" šikanují. Asi nikomu by se nelíbilo, když z něj někdo, kdo je přesvědčen, že je chytřejší, pokaždé udělá hlupáka. No a další, co považuji za děsně naivní, je to, jak rychle Dračoun se Šarykem Rexe příjmou za kamaráda, přestože ho skoro vůbec neznají. Dokonce mu hned nabídnou bydlení a svěří velení. :-D No prostě - dnes už ty věci vidím úplně jinak než tehdy.

Na druhou stranu - už tehdy asi šlo poznat Rexův negativní postoj vůči drogám, kterým jsem chtěl demonstrovat svůj názor. Sám jsem tehdy býval zapřísáhlý abstinent a drogy jsem z osobních důvodů nenáviděl. Tento postoj sice Rexovi do určité části příběhu ponechám, ale sám jsem již došel k názoru, že není správné odsuzovat ostatní za to, když si občas dají něco na uvolnění, pokud je to s mírou. Spíš jsem časem došel k názoru, že by se k návykovým látkám mělo přistupovat s určitým respektem. A to bych rád děti v příběhu učil, protože myslím, že právě ten respekt ke drogám jim často chybí.

Také jsem přemýšlel o překladu tohoto komiksu do angličtiny, ale pak jsem si to rozmyslel. Usoudil jsem, že tak, jak to je teď, to není vhodné pro překlad. Měl bych totiž nutkání to nejprve přepsat jako retrospektivní vyprávění z pohledu staršího Rexe, který si své dřívější chyby již uvědomuje. 

Modrý krystal

Rex se odstěhoval k novým přátelům. Jeho učitel - profesor Liška potřebuje vyzkoušet stroj času, který sestrojil. Nabídne Rexovi s kamarády, že když se k němu připojí, ukáže jim druhohorní éru. Cesta časem proběhne bez potíží. Výlet však zkomplikuje dinosaurus, který stroj času profesorovi ukradne. Mezitím, co se profesor snaží získat stroj času zpátky, Rex s přáteli naleznou modrý krystal a opuštěné dinosauří hnízdo s vejci. Z vajec se vylíhnou mladí tyranosauři a během chvíle se objeví i jejich máma. I když je nejprve od svých mláďat vyžene, ukáže se následně, že Rexovi a přátelům ublížit nechce. Přesto ale potřebuje něco ulovit, aby mláďata nakrmila. Rex zjistí, že jí díky krystalu rozumí, a tak se s ní dohodne, že jí s přáteli mláďata pohlídají, aby mohla odejít na lov. Objeví se ale další hladový tyranosaurus, který při lovu ohrozí ji i její mláďata. Rex však odmítne pouze přihlížet a vyzve nepřítele k boji.


Moje vlastní zhodnocení po letech:

Myslím, že tato kapitola je daleko lepší než ta první, Rex s přáteli začínají prožívat své první (a zatím jedinné zveřejněné) dobrodružství (nepočítám teď své ještě naivnější prvopočátky, ve kterých jsem měl propůjčené některé postavičky). V knížce se tato kapitola jen lehce odlišuje od komiksu, ale jinak ho dějově celkem dobře kopíruje. S touto kapitolou jsem celkem spokojený. V pořadí je sice druhá, ale kreslil jsem jí jako první, protože jsem jí měl vymyšlenou dříve.

Náš ještěří přítel

Nepřátelský tyranosaurus na Rexe zaútočí. Rex je však daleko mrštnější než obří dinosaurus. S pomocí přátel se mu daří útočícímu dinosaurovi unikat a odlákat ho dál od tyranosauří rodinky. Když už to vypadalo, že hladovému dravci utekli, nečekaně je překvapí, chytí Rexe za oháňku, nadhodí si ho do vzduchu nad hlavu a otevře pod ním tlamu, aby ho mohl snadněji spolknout. V tu chvíli se modrý krystal rozzáří a promění Rexe v tyranosaura. Zaskočený útočník už nestihne uhnout a Rex mu spadne na hlavu. Šaryk s Dračounem utečou, protože změněného Rexe (T-Rexe) nepoznají. Profesor Liška se vrací s nalezeným strojem času a setkává se s T-Rexem. Nejprve se vyděsí, ale později pochopí, kdo to ve skutečnosti je. Společně naleznou Rexovy kamarády, Rex zjistí, jak se změnit zpátky ve psa a poté se všichni vrací domů.


Moje vlastní zhodnocení po letech:

Dobrodružství z předchozí kapitoly pokračuje. Ta zkončila v celkem napínavou chvíli a následující kapitola plynule naváže. Modrý krystal reaguje na Rexovu odvahu, díky které Rex nejen rozumí dinosauří řeči, ale dokonce se sám v dinosaura na chvíli promění, čímž se zachrání před sežráním.

Lehce matoucí může být v téhle kapitole fakt, že se během ní objeví další černobílý pes Rex, který o sobě tvrdí, že je z Rexovy budoucnosti. Ví tedy přibližně, co se kdy stane, protože už to jednou zažil. Navíc naznačuje pár informací o budoucnosti - například to, že tato proměna v dinosaura nebyla ojedinělá, ale první - lze tedy očekávat další. Také zmiňuje, že má za sebou už spoustu dobrodružství se Šarykem a Dračounem, čímž jsem už tehdy chtěl dát najevo, že mám v hlavě vymyšlená nějaká další pokračování. Tuto postavu jsem sem přidal vyloženě proto, abych čtenáře více navnadil, ukázal jim, jak by se mohl Rex v budoucnosti chovat a jak by mohl vypadat. V knižní verzi se tato postava objeví jen na konci kapitoly a s ostatními nebude vůbec nijak interagovat. Zřejmě zde v budoucnu bude mít něco za úkol. 

Kiki poprvé na scéně

Jednostránkový komiks, kde se poprvé objevuje Šarykova sestra Kiki, které jsem později změnil jméno. (Nyní se jmenuje Sára).

Kiki/Sára se vrací od rodičů z týdenních prázdnin a jak už tomu běžně bývá, rodiče jí na cestu něco málo přibalí.

Rex na druhou

Nedokončená kapitola, ve které jsem svojí komiksovou tvorbu přerušil. Pravděpodobně na ní ani nikdy nenavážu, protože jsem začal psát další verzi Rexe a přátel formou psaného textu.

Po návratu z druhohor je Rex unavený a spí několik dní. Když se konečně probudí a uvědomí si, že jejich cesta do druhohor nebyla jen sen, zjistí, že najednou dokáže chodit po zadních nohách bez použití předních. Po chvíli se však začne nekontrolovaně znovu přeměňovat v dinosaura, a tak ho musí kamarádi urychleně dostat ven z domu. Po kompletní proměně T-Rex usne na zahradě. Tentokrát spí už jen pár hodin. Po probuzení zjistí, že leží venku a že zde kromě Šaryka s Dračounem je ještě nějaká dívka - Šarykova sestra, která se vrátila od rodičů. Ke svému překvapení zahlédne ale i sám sebe. 

Opět se jedná o Rexe z budoucnosti, tentokrát ale méně vzdálené. 

Ukáže se totiž, že se musí znovu vrátit v čase a prožít ten den znovu od začátku. Přeskočením v čase do doby, ve které už jednou byl se však příběh trochu zamotává.

Je tedy opět ráno a Rex znovu potkává Dračouna, Šaryka a předchozího Rexe, kterého právě oba dva kamarádi vyvedli z domu, aby se mohl bez větších škod nekontrolovaně proměnit a poté usnout. Má tedy nyní příležitost zjistit, co se dělo v době, kterou jako dinosaurus prospal. Seznamuje se tak s Šarykovou sestrou, která zrovna přijela. Prohlíží si z blízka sebe jako spícího dinosaura a zůstává až do jeho probuzení. Poté ho vyzve, aby se vrátil v čase. Mladší Rex ho poslechne a tím se časová smyčka uzavře.